niedziela, 31 lipca 2016

Przyczyny łysienia u mężczyzn - Sposoby na pozbycie łysienia u mężczyzn

Sposoby na pozbycie łysienia

Problem łysienia dotyka co trzeciego mężczyznę w średnim wieku. Przyczyn jest wiele: stres, zła dieta, obciążenie genetyczne, hormony. Niezależnie jednak od tego skąd się wzięło nadmierne wypadanie włosów, należy z nim walczyć, tak by złagodzić problem lub całkowicie go wyeliminować.

Przede wszystkim powinno się zacząć od dokładnej obserwacji skóry głowy. Trzeba sprawdzać ile włosów wypada (100 dziennie to norma). Nikt oczywiście nie musi dokładnie liczyć co do włoska, wystarczy co jakiś czas zanurzyć obie dłonie we włosach i sprawdzać ile zostaje ich na dłoniach. Jeśli liczba włosów przekracza 3 to należy pomyśleć o wizycie u specjalisty, dermatologa. To właśnie on może zalecić leczenie farmakologiczne. Do zastosowania są dwa leki, które mają medycznie potwierdzone działanie: finasteryd oraz minoksydil. Niestety leki te nie są tanie, a należy je stosować co najmniej rok czasu. Innym minusem jest fakt, że gdy zaprzestaje się zażywania tabletek to uzyskany rezultat będzie się cofał. Leki mogą wywoływać także efekty uboczne, takie jak zaburzenia funkcji seksualnych.
Innym sposobem walki z łysieniem jest stosowanie odpowiedniego szamponu. Przed jego wyborem koniecznie należy dokładnie przeanalizować skład. Przede wszystkim nie powinien zawierać SLS (Sodium Lauryl Sulfate), który jest związkiem silnie podrażniającym skórę głowy. Przyda się także odżywka, która nie tylko ułatwi rozczesywanie, ale także wzmocni włosy. Warto również zainwestować w odpowiednią szczotkę, czy grzebień, który nie będzie kaleczył skóry głowy.

Do najbardziej kosztownych form walki nie z samym łysieniem, a z objawami należy przeszczep włosów. Wykonanie takiego zabiegu obciąży budżet o cztery lub nawet osiem tysięcy złotych. Włosy przeszczepia się najczęściej z tyłu głowy w miejsca, w których zostały przerzedzone. Porost włosa jak wiadomo trwa, więc na widoczne efekty trzeba poczekać kilka miesięcy.

W domowym zaciszu, bez wydawania duży kwot warto pomyśleć także o wprowadzeniu zdrowej diety, a także w miarę możliwości należy ograniczyć stres, palenie papierosów i picie kawy. Można również zdecydować się na dość tanie suplementy diety, które mogą dobroczynnie zadziałać nie tylko na skórę głowy.

Przyczyny łysienia u mężczyzn


Silne i gęste włosy to marzenie nie tylko kobiet, ale również panów. Nie każdy potrafi poradzić sobie z ich nadmiernym wypadaniem. Zanim zacznie się stosować preparaty, które będą miały temu zapobiegać, warto najpierw zastanowić się nad przyczyną problemu.

U mężczyzn najczęściej występuje łysienie androgenowe, które może rozpocząć się już w wieku 20 lat. Jednak przede wszystkim dotyka panów po 50 roku życia. Przyczyny upatruje się w pochodnej testosteronu, dihydrotestosteron (DHT). Substancja działa na mieszki włosowe, w taki sposób, że produkuję słabe i krótkie zamiast długich i silnych włosów. Po upływie czasu na męskiej głowie pozostaje już tylko drobny meszek. Pierwszymi objawami tego typu łysienia będą: cofniecie się linii włosów, osłabienie włosów, może pojawić się nadmierne wypadanie, powolny porost nowych włosów. Należy również zwrócić uwagę, na to czy skóra głowy nie stała się bardziej natłuszczona, ponieważ łysieniu androgenowemu często towarzyszy łojotok.

W przypadku łysienia nie bez winy są geny, ponieważ synowie mogą odziedziczyć po ojcach gen łysienia. Tego typu problem stwierdzono o 2/3 diagnozowanych mężczyzn. Rozróżnia się dwa rodzaje: lekki i ciężki. W pierwszym przypadku łysienie pojawia się około 40 roku życia i postępuje powolnie. Natomiast w drugim, najczęściej rozpoczyna się już w wieku młodzieńczym i jest bardzo gwałtowne. Do objawów należą: zmiana linii włosów, przerzedzenie owłosienia w okolicach szczytu głowy, a także tworzenie się zakoli.

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może okazać się również łojotokowe zapalenie skóry. Pierwszym objawem jest pojawienie się żółtawych, wilgotnych łusek. Następnie zaczynają pojawiać się czerwone plamy na skórze, które ulegają złuszczaniu. Główną przyczyną powstawania tego problemu są drobnoustroje z rodziny grzybów drożdżopodobnych.

Niewątpliwie w każdym przypadku należy udać się do dermatologa, który powinien prawidłowo rozpoznać przyczynę utraty owłosienia skóry głowy. Po diagnozie może przypisać preparaty, które złagodzą wypadanie lub zadziałają kojąco na stan zapalny.